AMELİYATSIZ KİLO VERME (MİDE BOTOKSU)

Mide Botoksu: Kilo vermeye yardımcı kolay yol

Obezite ameliyatlarında karşılaşılan sorunlar ve uzun dönem sonuçlarında başarısızlıklar sebebiyle hem yan etkileri az hem ameliyat gerektirmeyen çözümler aranmasına başlanmıştır. Bu sebeple cerrahi olmayan yöntemlerin başında mide botoksu işlemi gelmektedir. Endoskopik olarak mideye botulinum toksininin enjeksiyonuyla yapılır. Mide içerisine dolan gıdaların ince bağırsaklara geçişi yavaşlar, böylece tokluk hissi daha uzun süreli hissedilir ve erken doygunluk hissedilerek daha az yemek yenir.

 
Yapılan çalışmalar göstermiştir ki 6 ay arayla iki kez uygulanan işlemle  vakaların yüzde 70’inde 1 yıl sonra, fazla kilolarının yüzde 15-20’sinin kaybolduğu saptanmıştır. 1,5 yıl içerisinde 3 enjeksiyon yapılan vakalarda ise bu oran yüzde 28 olmuştur. Midenin iştah hormonu salgılayan tepe kısmına uygulandığında ise açlık hormonu Ghrelin’in salgısının azalarak iştahta azalma yapar. 
 
Mide endoskopi işlemi sırasında endoskopik enjeksiyon iğnesi ile yapılır. İşlem tamamen ağrısızdır. İşlem sırasında sedoaneljezi uygulandığı için hasta hiçbir şey hissetmez.
 
  • 3-6 aylık sürelerde 10-15 kg kaybettirmeyi amaçlayan bir yöntemdir.
  • BMI 28-35 arasına uygulanabilir.
  • Diyet ve egzersiz programları ile kombine edilmelidir.
  • Mide botoksu uygulaması endoskopik yöntemle uygulanması ve günübirlik bir uygulama olması nedeni ile tercih edilebilir.
  • Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

 

Mide botoksunun yan etkileri var mı?

Mide botoks uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.

Mide botoksunun kilo verdirme garantisi var mıdır?

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir yöntemin kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksunun iştahı azaltıcı, erken doymayı sağlayıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekledir. Botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur. Az yemeden kilo vermek imkansızdır.

Mide botoksu işlemi ne kadar süre, hastanede yatmak gerekli midir?

Mide botoksu bir ameliyat değildir. Endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik dinlenme yeterlidir.

Mide botoksu midede kalıcı hasar oluşturur mu?

Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.

Benim bağırsaklarım zaten tembel, bu işlemle daha fazla şişkinlik yaşar mıyım?

Mide botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına yönelik uygulanmaktadır, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bağırsak tembelliğini arttırıcı bir etki yapmamaktadır. Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette barsakların çalışmasına yönelik gıdalar almanız yararlıdır.

Botoks vücuduma dağılır mı?

Hayır dağılmaz. Yapılan çalışmalarda mide botoks işleminden sonra sistemik yayılım gösterilmemiş olup tamamen lokal olarak sinir iletimini bloke ettiği ve dolayısıyla acıkmayı geciktirdiği gözlenmiştir.

Gebelerde ve emzirenlerde uygulanabilir mi?

Uygulanmaz. Gebelerde ve emzirenlerde kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır.

Mide Botoksu uygulamasından beklenti nedir?

Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Yüksek kalorili hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide balonundan ne farkı vardır?

Mide balonu da kilo vermek için yapılan endoskopik müdahalelerden biridir. Ancak mide balonunun hacminin hastaya göre ara sıra ayarlanması gerekir ki bu da her seferinde endoskopi yapmayı gerektirir. Mide botoksu tek uygulama ile 3-6 ay etkili bir iştah kaybı sağlar. Mide balonunda mide içinde bir yabancı cisim olması nadiren de olsa bulantılara neden olmaktadır. Ayrıca mide balonu çekildikten sonra bir çok hasta iştahının aniden tekrar açıldığından şikayet etmektedir. Mide botoksunun etkisi yavaş yavaş geçtiğinden bu şekilde ani iştah artışı yaşanmamaktadır, iştah yavaş yavaş normale dönmektedir.

Adres

292 Sk. Selvili 2 Apt.
No: 16. Zemin kat.
Bayraklı - İzmir
Tel : 0.232.465 03 30

Çalışma Saatleri

Pztsi-Cuma  09:00 - 17:00
Cumartesi    09:00 - 16:00
Pazar              Kapalı

Beni Takip Edin